ADO.Net Entity Framework

ADO.Net Entity Framework

ADO.Net Entity Framework

ADO.Net Entity Framework Eğitimi Hakkında

ADO.Net Entity Framework ün bu eğitiminde öğrenecekleriniz hem mimari hem de kullanım açısından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Entity Framework’un genişleme noktaları, farklı kullanım senaryoları ve diğer teknolojiler ile olan ilişkisi incelenmektedir.Eğitim Hakkında

Günümüzde her türlü .NET uygulamalarında mutlaka veri erişim senaryosu bulunur. Genel kullanım amacı yazılım geliştirme platformu olan .NET içerisinde bu zamana kadar veri erişimi için standart olarak ADO.NET kütüphanesi kullanılıyordu. 2006 yılından sonra ise LINQ ve LINQ To Sql gibi yapılar hayatımıza dahil oldu. Uygulamaların çapları git gide büyüdükçe salt bu yapıları kullanmak artık yetmeyip üçüncü parti kütüphaneler ve çeşitli ORM araçları kullanılmaya başlanıldı. ADO.NET Entity Framework, veri erişim senaryolarını veri tabanından bağımsız hale getiren Entity Data Model’li bir modelleme aracıyla bir ORM aracından daha öte bir veri modelleme ve nesne eşleştirme (object mapping) aracıdır. Veri erişim anlamındaki bütün ihtiyaçları en geniş alanda karşılamaktadır. Ayrıca aynı zamanda kendi içerisinde bulunan yeni bir Entity sorgulama dili (ESQL) aracılığıyla veriler üzerine ilişkisel değil nesnel sorgulamalar yapmaya izin verir. Veri altyapısından soyutlayan yapısıyla uygulama geliştiricilerin daha esnek ve yönetilebilir uygulamalar geliştirmelerine olanak verir. Microsoft, Entity Framework eklentisini .NET 5.0’dan itibaren ana kütüphane içerisine koyacaktır ve  aynı zamanda EF içerisinde yer alan EDM modelini Sql Server Reporting Service gibi farklı araçların içerisine temel veri modeli kullanacaktır.

Ado.Net Entity Framework

 

Tarih:
Sorunuz
Süre:
18 Saat
Gün:
Hafta İçi
Yer: 
Uslu Akademi
Saat:
09:00-13:00
Ücret:
Sorunuz ₺
Ön koşul: Temel Yazılım Bilgisi

Ado.Net Entity Framework Eğitim İçeriği

ORM Kavramına Giriş

Entity Data Model (EDM) Kavramı

EDM Sorguları

Join ve Nested Sorgular

Projection

Gruplama

Assocation Üzerinden Sorgulama

Lazy ve Eager Load

E-R Modelleme Kavramına Giriş

ORM Yapılarında Bulunması Gerekenler

CSDL, SSDL, MSL Kavramları

LINQ To Entity ile Çalışmak

Entity SQL (ESQL Kavramı)

Üretilen Sorguları Elde Etme

Entity Nesnelerini Değiştirmek

Temel CRUD İşlemleri

EntityClient Mimarisi

Önemli Notlar

Program ücretlerine KDV dahil değildir.

Genel katılıma açık programların açılması için yeterli kontenjanın sağlanması gerekir.

Kontenjan sağlanamadığı durumlarda ise Uslu Akademi programı açmama hakkını saklı tutar.

Uslu Akademi, duyurulmuş programların tarihlerini değiştirme hakkını sahiptir. Programa kayıt olmuş kişiler bu yapılan değişikliklerden haberdar edilir.

 

 

Dersler