Xamarin Mobil Uygulama Eğitimleri

Xamarin Mobil Uygulama Eğitimleri

Xamarin Mobil Uygulama Eğitimleri

Xamarin Mobil Uygulama Eğitimi

Xamarin Mobil Uygulama EğitimiXamarin Mobil Uygulama Eğitimi ;C# ile iOS, Android ve MAC için kolayca uygulama geliştirin. Farklı platformlar için geliştirme: iOS, Android, Mac ve Windows'u desteklemeyi mi düşünüyorsunuz? Xamarin ile hepsini C# ile yazabilirsiniz.

Eğitim Hakkında

Doğal arayüz, doğal performans: Xamarin'in doğal API'lere tam erişim desteği ve derlemedeki yüksek performası ile aygıta özgü doğal uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Favori .NET kütüphanelerinizi Xamarin uygulamalarında kullanabilirsiniz. Diğer doğal kütüphane ve uygulama çatılarını (framework) kolaylıkla kullanabilirsiniz. Visual Studio ya da Xamarin Studio: Uygulamalarınızı Visual Studio içinde geliştirebileceğiniz gibi, mobil uygulama geliştirmek için tam donanımlı bir IDE olan Xamarin Studio'yu da kullanabilirsiniz.

Kolay arayüz geliştime: Xamarin'in Android için arayüz tasarım modülü vardır. iOS için ise Apple xCode kullanarak derleyebilirsiniz.

Xamarin Mobil Uygulama Eğitimi Giriş

CorssPlatform uygulama geliştirme platformları arasındaki en popüler aracın Xamarin olduğunu söyleyebiliriz. Xamarin Platformu, Android tarafında JIT ve iOS tarafında AOT kullanarak C# diliyle tamamen Native uygulamalar üretmenizi sağlayan, çok farklı tekniklerin bir araya getirilerek oluşturulduğu bir teknolojidir.  VS 2015, Xamarin Kurulumu, Emulatorler

Xamarin Mobil Uygulama

Platformu VisualStudio 2013 + Update 2 ve sonraki tüm versiyonlara kurulup kullanılabilir. Xamarin kurulumu tamamlandıktan sonra karşımıza çıkacak ilk başlık uygulamalarnızın nerede çalıştırılacağı olacaktır. Microsoft tarafından geliştirilen Android ve iOS emulatorleri performans ve kaynak kullanımı açısından oldukça başarılı sonuçlar üretmektedir.

Cross Platform Yapısal Tasarım, Shared/PCL Uygulamalar, Xamarin.Forms

Xamarin kurulumu ile birlikte yüklenen VS Proje Template'leirne baktığınız zaman ilk olarak PCL/Shared ayrımı gözünüze çarpacaktır. Her iki teknik de kodu ortaklaştırmak için kullanılmakta olup yapısal olarak birbirinden çok farklıdır. Geliştirmeyi düşündüğünüz projenin yapısına uygun olan teknik tercih edilmelidir.

Xamarin.Forms Application, App Lifecycle

Xamarin projeleri Run edildiğinde öncelikle Application sınıfı devreye girer ve ilgili başlangıç ekranını çalıştırır. WindowsForms uygulamalardan aşina olduğumuz Program.cs sınıfına benzer niteliktedir. Yaşam döngüsü ise hangi teknikle çalışırsanız çalışın öncelikli öğrenilmesi gereken konu başlığıdır.

Xamarin için özel C# Bilgileri ve Async, Await Kullanımı

C# dilinin tüm özelliklerini ve her versiyondaki spesifikasyonlarını takip ediyorsanız Xamarin geliştirme ortamında pek de yabancılık çekmeyeceksiniz demektir. Mobil geliştirme süreçlerinizde asenkron istekler en fazla karşınıza çıkacak yapılardır.

Xamarin.Forms için XAML

XAML diline aşina olanlar temel XAML bilgilerini kullanarak ve Xamarin ile gelen nesne setinin kullanımını da üzerine ekleyerek arayüz geliştirmeye hazır hale gelebilirler. Eğitim, yeni başlayanlar için temel seviye anlatımları da içermektedir.

Xamarin için MVVM

Üzerine birçok makale yazılan, internet üzerinde sayfalarca yazı, video ve örnek bulabileceğiniz MVVM tasarım deseni mobil uygulama geliştiricilerinin alet çantasında bulunması gereken olmazsa olmaz nitelikteki araçtır.

Xamarin.Forms (Pages, Layouts, Views, Cells, Controls)

Temel seviye XAML bilgisi Xamarin.Forms kontrolleri ile çalışmak için yeterli olacaktır. Geriye sadece XF ile birlikte gelen API'yi öğrenme konusu kalıyor ki ASP.NET/WPF gibi teknikleri aşina olan geliştiriciler çok hızlı adapte olabileceklerdir.

Debug İşlemleri

Geliştiriciler Debug işlemlerini gerçek cihazlar üzerinde yapabilir ya da farklı firmalar tarafından üretilen emulatorleri kullanabilirler. Xamarin Türkiye ekibi olarak Microsoft Android/iOS emulatorlerini önerebiliriz. Hem performanslı çalışıyorlar hem de kaynak kullanımları oldukça düşük.

- Emulatorleri Üzerinde Debug işlemleri - Android/iOS/WinPhone

- Cihaz Üzerinde Debug işlemleri - Android/WinPhone

- Cihaz Üzerinde Debug işlemleri - iOS

Styles, Themes, Colors, Image dosyaları ile çalışmak, MultiPlatform, MultiScreen Konuları

Tasarımı yakından etkileyen kodların ve değerlerinin merkezi bir noktadan yönetilebilmesi, gerektiğinde revize edilerek değişikliğin tüm ekranlara yansıması, yapının baştan bu şekilde iyi kurgulanması, hem üretim hızı hem de uygulamanın sürdürebilirliği açısından çok önemlidir. Xamarin 'in sağladığı Styles ve Themes araçları tasarım süreçlerinde mutlaka kullanılmalıdır.

Xamarin.Forms Navigation, MessagingCenter, Guestures, Animations

Uygulamanızın ekranları arasındaki gezinme ve iletişimi gerçekleştirecek olan, kullanıcı ile etkileşimi sağlayan Touch özellikleri ve uygulamaları görsel olarak güçlendirecek olan animasyonların Xamarin Platformundaki kullanımları bu bölümde işlenmektedir.

Xamarin.Forms CustomRenderers Kullanımı, Effects Kullanımı

Xamarin.Forms, built-in render mekanizmaları ile tüm platformlara yönelik çıktı üretebilmektedir. Yine de bazı özel durumlarda uygulamanızın bir bölümünde, her platformda farklı davranış göstermesini istediğiniz kod blokları ya da arayüz elementleri olabilir. Xamarin Platformu bu ihtiyacı karşılamak için CustomRenderer, Effects gibi iki farklı seçenek sunmaktadır.

Xamarin.Forms DependencyService

Bazı özel durumlarda oluşturduğunuz methodların/kod bloklarının Android , iOS ve WindowsPhone için farklı çalışmasını isteyebilirsiniz. Örneğin TextToSpeech ekleyeceksiniz ve her platformun API'sinin farklı özelliklerinden de ilgili kullanıcıların faydalanmasını istiyorsunuz. Bu tür ihtiyaçlarınız için DependencyService yapısını çok beğeneceksiniz.

Xamarin.Forms Maps

Uygulamayı kullanacak kişilerin belirli bir lokasyona yönlendirme ya da haritada gösterim gibi ihtiyaçlarına yönelik her mobil platformun kendi haritalarını kullanabilirsiniz. Xamarin bu işlem için size MultiPlatform Map componentini sunmaktadır.

Xamarin.Forms Verilerle Çalışmak ve JSON/XML Kullanımı

Konu mobil uygulama geliştirme olduğunda WebServis ve JSON kavramları karşımıza çıkacak ilk başlıklar olacaklardır. Servislere erişmek Xamarin'in sunduğu kütüphaneleri nasıl kullanacağımızı, servis istekleri sonucunda dönen verileri uygulamanın arayüzlerine nasıl bağlayacağımızı bu bölümde işleyeceğiz.

Xamarin.Forms DataPages

Veri gösterimi için çok sık kullanılacak yapıları içeren, veri kaynaklarını göstererek kullanabileceğiniz özel bir template grubudur.

Xamarin.Forms Local Notifikasyonlar, Push Notifikasyonlar

En genel tanımı ile Bildirimler (Push Notificaiton), geliştirilen uygulamaları yükleyen kullanıcılara gönderilen ve tıklama sonrası uygulamaların ilgili bölümleri ile etkileşim kurabilen özel ve güvenli bir mesaj teknolojisidir. Notifikasyonlar Local, Push, Rich gibi farklı yapılarda karşımıza çıkmaktadırlar.

Xamarin.Forms Multi-Language Uygulamalar Yazmak (Localization)

Çok uluslu firmalarda oluşturacağınız intra-applikasyonlar ya da farklı ülkelerde de yayınlanacak uygulamalarınız için dil desteğine ihityacınız olacaktır. Xamarin geliştiricilere Lokalizasyon konusunda da bir grup araç sunmaktadır.

Xamarin.Forms Veri Güvenliği

Client uygulamalar üretiyorsanız, cihazlarda toplanan verilerin güvenliği de sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Xamarin mobil uygulama Platformu ve veri güvenliği desteği bu bölümde anlatılacaktır.

Xamarin.Forms Bellek Yönetimi

Ürettiğiniz uygulamalarda cihaz üzerindeki belleğin etkin kullanımı kullanıcıları doğrudan etkileyecektir. Bu bölümde Xamarin'de Disposable sınıflar oluşturma ve GC işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini inceliyoruz.

Xamarin.Forms Kod Paylaşımı

Yazılım dünyasının olmazsa olmaz konusudur yazılan temel kütüphanelerin paylaşılması, farklı ortamlardan tekrar çağırılması. Yıllar boyu Mobil geliştiricilerin kabusu haline gelmiştir aynı kodların hem iOS hem de Android için tekrar tekrar yazılması. Xamarin bu konuda da devrim niteliğinde paylaşım yetenekleri ile mobil geliştirme dünyasının yapısını kökten değiştirmektedir.

Xamarin.Forms Plugin Geliştirme ve Yönetimi

Xamarin Components Store'u incelediğimizde birçok cross plugin ile karşılaşırsınız. Uygulama geliştirirken siz de bileşenlerinizi plugin yapabilir, components store'da paylaşabilir ya da satışa sunabilirsiniz.

Xamarin.Forms Hata Yakalama ve Çözüm İpuçları

Geliştirme süreçlerinizde herhangi bir sorunla karşılaştığınızda kök sebebin tespit edilmesi, problemin giderilmesi yönündeki en önemli adımdır. Xamarin mobil uygulama farklı platformlara yönelik uygulamaları aynı anda oluşturduğu için geniş bir hata mesaj seti ve logları ile karşımıza çıkmaktadır.

İleri Seviye Xamarin.Forms Geliştirme Yöntemleri

Xamarin Platformu alışın olduğunuz yöntemleri de desteklediği için farklı şekillerde kod yazabildiğiniz bir ortam sunmaktadır. Fakat mobil işletim sistemlerinin belirli konulardaki yaklaşımlarını bilmek ve ona uygun kod yazmak uygulamanızın son kullanıcı performansı, bellek yönetimi, gerçek performansı ve algılanan performansı gibi birçok farklı kriterde tatmin edici sonuçlar üretmesini sağlayacaktır.

Xamarin Platformu ve Proje Yapıları

Xamarin Platformu ile proje geliştirmeye başladığınızda karşılaşacağınız ilk yol ayrımı PCL/Shared proje template'leri olacaktır. Her iki teknik de kodu ortaklaştırmak için kullanılmakta olup yapısal olarak birbirinden çok farklıdır. Geliştirmeyi düşündüğünüz projenin yapısına uygun olan teknik tercih edilmelidir.

Xamarin.Forms Bileşenleri ve Kullanımı

Xamarin.Forms kontrollerini Pages, Layouts, Views, Cells şeklinde 4 ana grupta toplayabiliriz. XF (Xamarin.Forms) kontrol seti derleme anında platformların native özelliklerine göre render edilerek size MultiPltform arayüz oluşturma yetenekleri kazandırmaktadır.

Xamarin.Forms ile XAML Kullanımı

Xamarin mobil uygulama Platformu, uygulama geliştirme konusunda size C# veya XAML şeklinde iki farklı üretim seçeneği sunmaktadır. Arayüz oluşturmada genel kullanım XAML yönündedir.

Xamarin.Forms Kontrolleri ile Çalışmak

Temel seviye XAML bilgisi Xamarin.Forms kontrolleri ile çalışmak için yeterli olacaktır. Geriye sadece XF ile birlikte gelen API'yi öğrenme konusu kalıyor ki ASP.NET/WPF gibi teknikleri aşina olan geliştiriciler çok hızlı adapte olabileceklerdir.

Android, iOS ve WinPhone özelleştirme

XF built-in renderer mekanizması ile tüm platformlara yönelik çıktı üretebilmektedir. Yine de bazı özel durumlarda uygulamanızın bir bölümünde, her platformda farklı davranış göstermesini istediğiniz kod blokları ya da arayüz elementleri olabilir. Xamarin Platformu bu ihtiyacı karşılamak için CustomRenderer, Effects gibi iki farklı seçenek sunmaktadır.

Restful Web Servisleri ile Çalışmak

Konu mobil uygulama geliştirme olduğunda REST ve JSON kavramları karşımıza çıkacak ilk başlıklar olacaklardır. Servislere erişmek Xamarin mobil uygulamanın  sunduğu kütüphaneleri nasıl kullanacağımızı, servis istekleri sonucunda dönen veriler uygulamanın arayüzlerine nasıl bağlayacağımızı bu bölümde öğrenebilirsiniz.

Önemli Notlar

Program ücretlerine KDV dahil değildir.

Genel katılıma açık programların açılması için yeterli kontenjanın sağlanması gerekmektedir.

Kontenjan sağlanamadığı durumlarda UsluAkademi programı açmama hakkını saklı tutar.

Uslu Akademi, duyurulmuş programların tarihlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programa kayıt olmuş kişiler bu değişikliklerden haberdar edilir.

Dersler